3 letni okres przydatności

Awatar użytkownika
Lisek_1
Administrator
Administrator

3 letni okres przydatności

Postautor: Lisek_1 » 29 mar 2008, 11:40

Znajomy na pytanie o termin przydatności od L'Oreala dostał pismo od jakiegoś tam szefa szefów, że jeżeli produkt posiada okres ważności dłuższy niż 3 lata wtedy ta informacja nie musi pojawić się na opakowaniu. W takich przypadkach jedynym wyznacznikiem jest data produkcji zakodowana na kodzie paskowym. Czy to jest ściema czy rzeczywiście tak stanowi prawo? Ponoć były tam uchwały czy ustawy na które się powoływano, których jednak nie przytoczę przynajmniej na razie.

A pytanie drugie: jak rozpoznać rok na kodzie paskowym? Jakoś nie bardzo mi się to udaje.
O wszelkich wątpliwościach i problemach proszę pisać w odpowiednich działach albo bezpośrednio do mnie na PW (czyli prywatną wiadomość).
Zachęcam wszystkich do promowania naszego forum.

Awatar użytkownika
Masmix
Pionier
Pionier

Re: 3 letni okres przydatności

Postautor: Masmix » 03 kwie 2008, 14:13

W odpowiedzi zacytuję oświadczenie firmy Ce-Ce

Oświadczamy, że zgodnie z Zarządzeniem Unii europejskiej, które obowiązuje również w Polsce, dla kosmetyków do włosów posiadających okres przydatności dłuższy niż 30 miesięcy, nie ma obowiązku drukowania na pakowaniu daty przydatności.
Jednocześnie informujemy, że na spawie tuby farby do włosów Ce-Ce’ Color Creme wytłoczona jest data produkcji w formie numeru pięciocyfrowego gdzie: pierwsze dwie cyfry oznaczają rok produkcji np. 03 oznacza rok 2003, a następne trzy cyfry kolejny dzień roku.
Np. nr 03202 oznacza, że farba została wyprodukowana w 202 dniu 2003 roku czyli 21 lipca 2003 (poniedziałek).

Awatar użytkownika
Masmix
Pionier
Pionier

Postautor: Masmix » 03 kwie 2008, 14:16

i jeszcze dwa sposoby na odczytywanie kodów nabitych przez producenta
I SPOSÓB
Pierwsze dwie cyfry oznaczają rok produkcji,
Następne dwie oznaczają miesiąc produkcji,
Ostatnie dwie cyfry oznaczają dzień produkcji,
Przykład 040801
Rok produkcji: 2004 (04)
Miesiąc produkcji: sierpień (08)
Dzień produkcji: pierwszy dzień miesiąca (01)

II SPOSÓB
Pierwsze dwie cyfry oznaczają dzień produkcji,
Następne dwie oznaczają miesiąc produkcji,
Ostatnie dwie cyfry oznaczają rok produkcji,
Przykład 140405
Dzień produkcji: czternasty dzień miesiąca (14)
 Miesiąc produkcji: kwiecień (04)
 Rok produkcji: 2005 (05)
Oznaczenia literowe umieszczone przed datami produkcji w obydwu przypadkach są oznaczeniami producenta i nie maja wpływu na sposób odczytywania daty przydatności produktu.

M.swistak
Laik
Laik
Kontaktowanie:

Postautor: M.swistak » 23 cze 2014, 14:41

a wszystko po to by normalny człowiek musiał się męczyć. data przydatności powinna być podana jasno i wyraźnie tak jak to jest na lekarstwach.

gregorz111
Laik
Laik
Kontaktowanie:

Postautor: gregorz111 » 17 lis 2014, 17:15

Też tak uważam, brak daty na opakowaniu wprowadza chaos.
Poszukuję mieszkania na sprzedaż katowice bo muszę też szamba bydgoszcz zakupić.

allawroc91
Laik
Laik

Postautor: allawroc91 » 19 maja 2015, 08:09

Lisek_1 pisze:Znajomy na pytanie o termin przydatności od L'Oreala dostał pismo od jakiegoś tam szefa szefów, że jeżeli produkt posiada okres ważności dłuższy niż 3 lata wtedy ta informacja nie musi pojawić się na opakowaniu. W takich przypadkach jedynym wyznacznikiem jest data produkcji zakodowana na kodzie paskowym. Czy to jest ściema czy rzeczywiście tak stanowi prawo? Ponoć były tam uchwały czy ustawy na które się powoływano, których jednak nie przytoczę przynajmniej na razie.

A pytanie drugie: jak rozpoznać rok na kodzie paskowym? Jakoś nie bardzo mi się to udaje.
Ja bym raczej nie dawała temu wiary. Nie brzmi to jak dla mnie zbyt przekonywująco i nigdy się z taką informacją, jak ta odz szefa wszystkich szefów, nie spotkalam. To by trzeba sprawdzić, ale już na oko to podejrzane, bo nawet puszka ma datę.

vandilad1980
Laik
Laik

Postautor: vandilad1980 » 25 maja 2015, 14:19

Masmix chyba dość dobrze to wyjaśnił?
Ciekawi mnie tyko skąd mamy wiedzieć JAK długa jest data ważności? Bo te 30 miesięcy to chyba nie jest max?

Ecoshaunta2900
Laik
Laik

Postautor: Ecoshaunta2900 » 05 cze 2015, 18:41

Bzdura. jak produkt może nie mieć daty wazności? To co , jak ma powiedzmy już te 3 lata , co się przecież może zdarzyć , bo niby czemu nie , to ja go mogę dalej swobodnie używać? Nie , bo już się nie nadaje i może narobić strasznego syfu. Więc tym bardziej musi mieć taką datę. To oczywiste.

Ecoshaunta2900
Laik
Laik

Postautor: Ecoshaunta2900 » 05 cze 2015, 18:43

M.swistak pisze:a wszystko po to by normalny człowiek musiał się męczyć. data przydatności powinna być podana jasno i wyraźnie tak jak to jest na lekarstwach.

Nie ma produktów do używania wewnetrzngo lub zewnętrznego bez daty. I to jest najprawdziwsza prawda , to nie średniowiecze i obowiązują nas jakieś normy. A właściwie nas obowiązuje tylko to , że mamy sprawdzić date i nie uzywac czegoś , czemu data sie skończył.

ZosiaJan
Amator
Amator

Postautor: ZosiaJan » 23 wrz 2015, 13:17

pismo szefa szefów nie jest wyznacznikiem, wyznacznikiem może być tylko i wyłączenie dyrektywa lub zarządzenie albo naszego rządu albo Unii Europejskiej.

Wróć do „Nowe przepisy BHP”