od czego srebro czarnieje

Piszcie o czym chcecie
lante1989
Laik
Laik

od czego srebro czarnieje

Post autor: lante1989 » 05 sty 2017, 11:08

tak sie zastanawiam od czego srebro czarnieje bo mam ladne lancuszki ktore strasznie zczernialy. Teraz dostalam znowu nowy od chlopaka i nie chce zeby rowniez sie tak zniszczyl. czy moze byc to od wody?? czy tak po prostu po czasie srebro sie niszczy...

sloniqer
Laik
Laik
Kontaktowanie:

Re: od czego srebro czarnieje

Post autor: sloniqer » 06 sty 2017, 19:53

Srebro jest metalem szlachetnym, czyli niskoreaktywnym. Oznacza to, że nie koroduje i nie wchodzi w reakcję z wiekszością pierwiastków. Wbrew obiegowej opinii srebro nie wchodzi w reakcję tlenem. Dlaczego więc srebro ciemnieje? Winowajcą są związki siarki (głównie zawarty w powietrzu tlenek siarki), które tworzą na powierzchni biżuterii warstwę czarnego siarczku srebra. W zalezności od grubości tej warstwy biżuteria najpierw traci blask, a potem pokrywa się żółtym, brązowym i w końcu czarnym nalotem. Proces ten zachodzi tym szybciej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze.
Z siarką reaguje również miedź, która jest dodatkiem stopowym srebra (na przykład w srebrze próby 925). Jej obecność dodatkowo przyczynia się do powstawania efektu ciemnienia biżuterii.
I tutaj uwaga: zdarzają się Klienci, którzy uważają, że biżuteria ściemniała dlatego, że NIE jest srebrna. Jak widać – jest dokładnie odwrotnie. Srebro ciemnieje właśnie dlatego, że jest srebrem.
Drugą przyczyną ciemnienia biżuterii jest zabrudzenie kosmetykami, perfumami, potem (szczególnie, gdy dieta jest bogata w białko), mydłem itp.

Lubtorko
Amator
Amator

Post autor: Lubtorko » 24 lut 2017, 10:14

Ciekawi mnie ten temat, bo kupuję srebrne obrączki ślubne cena z Kruka http://wkruk.pl/obraczki Kocham srebro, ale właśnie zastanawiam się jak będzie z jego czernieniem. Ale skoro mówicie, że to taka błaha sprawa, to już się tym nie przejmuję ;)

majka.mitrega
Szkoleniowiec
Szkoleniowiec

Post autor: majka.mitrega » 24 lut 2017, 23:59

Od smoły ;)

Awatar użytkownika
dlugowlosa1
Mistrz
Mistrz

Post autor: dlugowlosa1 » 25 lut 2017, 15:04

wydaje mi się, że czernieje tylko srebro kiepskiej jakości.

dzesika25
Amator
Amator

Post autor: dzesika25 » 08 maja 2017, 20:15

Też mi się wydaje że tylko słabej jakości srebro czarnieje, mam kilka łańcuszków srebrnych, które mają sporo lat i są praktycznie jak nowe. Znajoma ma mi u nich zamówić trochę srebra http://szuchman-gold.pl to się jeszcze wypowiem jak się zachowuje nowy produkt, może to jakieś inne czynniki maja na to wpływ jak np pot ?

renatarozowska
Amator
Amator

Post autor: renatarozowska » 09 maja 2017, 09:06

Może i czarnieje, ale da się szybko wyczyścić sodą i octem :D

Odpowiedz
meble wrocław warszawa kraków